Witamy


Witamy na stronie Przedszkola w Laskach. Mamy nadzieję, że strona oszczędzi Państwa czas i dostarczy podstawowywch informacji o Naszej placówce. Zapraszamy do zwiedzania.

Get Adobe Flash player

HISTORIA

ZAŁOŻENIA PRZEDSZKOLA

W LASKACH

 

         Po trudnych staraniach u władz gminnych w Bolesławiu i w Olkuszu, tacy mieszkańcy jak Stanisław Pęgiel z Lasek, Józef Czerniak z Kolonii Ujków Nowy, Antoni Kaziród z Lasek w roku 1950 przyczynili się do założenia przedszkola w Laskach.

Na początku przedszkole zajmowało pomieszczenie w baraku po dawnych koszarach niemieckich. Była to duża sala ze sceną, do której dobudowano zaplecze kuchenne. W takich warunkach praca nauczycielki nie była łatwa, szczególnie zimą, bowiem barak był z drewna, a piec żelazny nie był w stanie ogrzać pomieszczenia, więc przedszkolaki musiały być w płaszczach.

1

Dopiero po interwencji mieszkańców Lasek i Kolonii Ujków Nowy władze Gminy Bolesław wynajęły prywatny dom mieszkalny w Laskach przy ulicy Głównej. Był to dom nieduży, jednorodzinny. Było tu cieplej i bezpiecznej niż w drewnianym baraku. Po kilku latach Marianna Czerniak wypowiedziała umowę najmu z powodów osobistych. Znowu zrodził się problem. Mieszkańcy usilnie szukali lokalu, aby przedszkole mogło funkcjonować.

W 1969 roku mieszkaniec Kolonii Ujków Nowy Stefan Żak biorąc pod uwagę dobro dzieci wynajął swoje dwa pokoje jako pomieszczenia dla przedszkola. Przedszkolaki nie miały dobrych warunków, gdyż pomieszczenia były skromne, a plac zabaw był mały. Dzieci miały ograniczoną swobodę poruszania się, gdyż w pobliżu były tereny bagniste. Przedszkole u państwa Żaków funkcjonowało cztery lata.

W 1963 roku oddano do użytku nową szkołę w Laskach. W 1973 roku w związku z reorganizacją w szkolnictwie pozyskano w budynku szkolnym pomieszczenia na przedszkole. Przedszkole otrzymało ładną salę zabaw, jadalnię, kancelarię dyrektora przedszkola oraz kuchnię z zapleczem. W 1977 roku nastąpiły zmiany w reorganizacji przedszkola. Został utworzony drugi oddział.  Warunki polepszyły się jednak nie na długo.

 Władze Miasta i Gminy w Bukownie w 1987 roku rozpoczęły budowę przedszkola na placu szkolnym. Prace szły ospale z powodu błędów projektanta. Budowa nie została ukończona i przedszkole do dnia dzisiejszego mieści się w budynku Szkoły Podstawowej, obecnie jest to Zespół Przedszkolno Szkolny w Laskach.

  W 2006 roku utworzono Zespół  Przedszkolno – Szkolny, który funkcjonuje do dziś.34

2

Copyright © 2023 Przedszkole w Laskach  Rights Reserved.